Wernisaż wystawy „100 puchatych ciem”

XIV edycja Cracow Fashion Awards
24 marca 2023
Projekt „Przyjemność tworzenia”
21 lipca 2023
Za nami wernisaż wystawy „100 puchatych ciem”.

Zgodnie z tytułem, na wystawie możemy podziwiać aż 100 różnych gatunków motyli nocnych. Ekspozycja jest wyjątkowa bo stanowi połączenie świata przyrody ze światem rękodzieła. Zachwycające, haftowane prace Pani Katarzyny Kajukało-Drygalskiej zaprezentowane zostały w towarzystwie prawdziwych okazów ciem. Wszystko opatrzone jest ciekawym komentarzem.

Na wyhaftowanie swoich prac Pani Katarzyna poświęciła 3 lata. Nic dziwnego, że zajęło jej to tyle czasu. Precyzja i dbałość o najmniejsze detale po prostu zachwycają. Wiele haftów niemal niczym się nie różni od motyli stworzonych przez naturę.

Wystawa to jednak nie tylko popis hafciarskiego kunsztu. Autorka chciała również zwrócić uwagę na negatywny wpływ człowieka na przyrodę. Przy niektórych pracach można znaleźć informację, że dany motyl znajduje się w Czerwonej Księdze Zwierząt, co oznacza, że znikają jego ostatnie stanowiska. Duże wrażenie na oglądających zrobiła też pusta ramka entomologiczna i informacja, że to „gatunek wymarły”…

Wystawa została zorganizowana w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracownicy Centrum przygotowali dla Pani Katarzyny niespodziankę. Zaproponowali do wyhaftowania 5 gatunków ciem, które ich zdaniem mogą stanowić spore hafciarskie wyzwanie. Faktycznie, łatwo nie będzie, bo chodzi m.in. o ćmę, która jest wielkości główki od szpilki oraz taką z niemal przezroczystymi skrzydłami. Jeśli Pani Katarzyna podejmie wyzwanie, na pewno się o tym dowiemy. A tymczasem zapraszamy do obejrzenia tych gatunków, które już zostały wyhaftowane.

Wystawę „100 puchatych ciem” można oglądać do końca września w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wstęp na nią jest bezpłatny.
ARIADNA objęła wystawę Honorowym Patronatem. Gorąco zapraszamy do jej odwiedzenia.

Zachęcamy również do odwiedzenia profili Pani Katarzyny:
www.facebook.com/mossandfloss
www.instagram.com/mossandfloss


polski