„100 puchatych ciem”

Kordonek MUZA 50 na targach w Dubaju!
5 stycznia 2022
XIV edycja Cracow Fashion Awards
24 marca 2023
Czy świat nauki można połączyć z rękodziełem? Tak! Udowodniła to Pani Katarzyna Kajukało-Drygalska, która z wykształcenia jest paleoekologiem, a z zamiłowania hafciarką.

Połączenie tych dwóch dziedzin przyniosło efekt w postaci niezwykłego projektu. Inspirując się przyrodą, Pani Katarzyna wyhaftowała 100, jej zdaniem najciekawszych, polskich motyli nocnych. Ćmy wyhaftowane są z ogromną dbałością o detale. Umieszczenie ich w charakterystycznych, entomologicznych ramkach sprawiło, że wyglądają niczym prawdziwe eksponaty w kolekcji przyrodnika.

W trakcie realizacji projektu, na swoich profilach w mediach społecznościowych, Pani Katarzyna dzieli się wiedzą dotyczącą każdego z wyhaftowanych okazów. W powszechnym odbiorze ćmy zasadniczo nie cieszą się sympatią. Swoimi pracami Pani Katarzyna udowadnia, że negatywna opinia o tych owadach jest dla nich krzywdząca. Potrafią być bowiem równie ciekawe, kolorowe i piękne jak uwielbiane przez wielu motyle.

Popularyzacja wiedzy o motylach nocnych oraz podkreślenie ich znaczenia w ekosystemie, to tylko jeden z celów projektu. Swoimi pracami, Pani Katarzyna chce również zwrócić uwagę na fakt wymierania wielu gatunków ciem, co w dużej mierze jest konsekwencją nieekologicznej działalności człowieka.

Zwieńczeniem projektu Pani Katarzyny będzie wystawa „100 puchatych ciem”, której wernisaż rozpocznie się 22 kwietnia, o godzinie 13:00 w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wystawa potrwa do końca września. Wstęp na nią jest bezpłatny.
ARIADNA objęła wystawę Honorowym Patronatem. Gorąco zapraszamy do jej odwiedzenia.

Zachęcamy również do odwiedzenia profili Pani Katarzyny:
www.facebook.com/mossandfloss
www.instagram.com/mossandfloss


polski