#1 Nowe szycie makatki

Wiceprezydent Łodzi odwiedził ARIADNĘ
25 października 2017
Kolekcja „Nitką malowane”
8 marca 2018

18 listopada 2017 r. o godzinie 17.00 w Łódzkim Domu Kultury przy ul. Traugutta 18 ogłoszone zostały wyniki konkursu „#1 Nowe szycie makatki” zorganizowanego przez Łódzki Dom Kultury i Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Projekt został zrealizowany przy współpracy muzeów z Sieradza, Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego, Łęczycy, Brzezin i Łowicza, a wsparcia finansowego udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ariadna SA Fabryka Nici z Łodzi ufundowała nagrody w konkursie.

Do konkursu przystąpiły 82 osoby nadsyłając 158 prac, czego efektem stała się pokonkursowa wystawa, którą można obejrzeć w Łódzkim Domu Kultury do 28 listopada br. Następnie wystawa będzie prezentowana w muzeach współpracujących w ramach projektu. Autorkami przedsięwzięcia są: Danuta Wachowska z Łódzkiego Domu Kultury oraz Alicja Woźniak z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Pokazane na wystawie makatki zabierają nas w nostalgiczną podróż do dzieciństwa. Zarówno te tradycyjne, inspirowane ludowym wzornictwem, jak i te innowacyjne, bardziej zróżnicowane pod względem formy. Bez względu na prezentowaną technikę wszystkich uczestników połączyła pasja tworzenia haftów, a prezentowane prace pokazują wysoki kunszt wykonania. Jury, pod przewodnictwem prof. Ewy Nowina-Sroczyńskiej z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, miało nie lada wyzwanie by wybrać laureatów nagród.

Gallery Factory error: The folder/album with ID 2438 was not found.
polski