Choć wydaje się to nieprawdopodobne, tak właśnie się stanie – na przełomie stycznia i lutego 2022r. kordonek MUZA 50, będzie gwiazdą światowej wystawy Expo w Dubaju. Zaprezentuje się tam w doskonałym wydaniu, czyli przemieniony za pomocą szydełka w przepiękną koronkę koniakowską.
Jak do tego doszło? Jak długa była droga z łódzkiej fabryki do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?
No to po kolei…
Cała ta historia nie wydarzyłaby się zapewne gdyby nie Ona - Lucyna Ligocka-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskiej. Pani Lucyna to pełna pasji góralka z okolic Koniakowa, która o koronce wie niemal wszystko. Co prawda sama nie szydełkuje, albo jak powiedziałyby koronczarki - nie hekluje, ale nie przeszkodziło je to w skutecznej promocji koronki koniakowskiej na całym świecie. I nie ma w tym cienia przesady – koniakowskie koronczarki tworzyły już m.in. dla domów mody Christiana Diora, Elie Saab czy Louis Vuitton. Koronki z Beskidu Śląskiego obecny były na pokazach mody Victoria's Secret i Fashion Week w Paryżu. Nosiła je Beyonce, a angielski Discovery Chanel poświęcił jej jeden z odcinków programu „How do they do it”. Dzięki staraniom pani Lucyny powstała też największa koronka świata, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Nie można zapomnieć również o Centrum Koronki Koniakowskiej, które stworzyła i które łączy w sobie funkcje muzeum, sklepu oraz centrum integracyjnego dla lokalnych twórczyń. Mając na koncie tak wielki wkład w rozwój i promocję koronki koniakowskiej nie dziwi więc, że pani Lucyna nie boi się marzyć i stawiać sobie najwyższych celów.
Koncepcję zaprezentowania koronki koniakowskiej na międzynarodowej wystawie pani Lucyna opracowała w jedną noc. Jej projekt trafił najpierw do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Warszawie, która odpowiada za obecność Polski na Expo w Dubaju, a później do zarządu województwa śląskiego. Pomysł tak się spodobał, że nie było już odwrotu – zapadła decyzja, że koronki będą motywem przewodnim Tygodnia Śląskiego na największych targach świata.
W Koniakowie przygotowania do wystawy ruszyły pełną parą.
Do wykonania 10 tysięcy serwet, elementów biżuterii i dodatków do garderoby, które w Dubaju mają posłużyć m.in. jako gadżety dla odwiedzających polskie stoisko, pani Lucyna zaangażowała 150 koronczarek. Ale to nie wszystko. Jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie Tygodnia Śląskiego ma być prezentacja kolekcji 20 koronkowych sukien wykonanych z ufundowanego przez ARIADNĘ kordonka MUZA 50.
W przygotowaniu tej kolekcji, oprócz koronczarek brała udział również Beata Bojda, projektantka chętnie sięgająca w swoich pracach po twórczość ludową.
Stworzenie tak imponującej kolekcji, wykonanej w całości ręcznie, nawet dla doświadczonej projektantki było nie lada wyzwaniem. „Najpierw były robione rysunki, projekty, później były robione formy, z nich była odszywana bawełniana sukienka. Koronczarka dostawała bawełnianą sukienkę, dostawała formę i już później musiała sobie sama radzić” – tak o etapach powstawania projektów mówiła w jednym z porannych programów telewizyjnych Beata Bojda.
Samo heklowanie sukien to już osobne wyzwania. MUZA 50 jest bardzo cieniutką nitką – koronki koniakowskie powstają tylko z cienkich nici. Na wykonanie jednej sukni koronczarka musiała, więc poświęcić 3 miesiące, pracując po 8 godzin dziennie! Pracy co niemiara, ale efekt zachwyca.
I jeszcze jeden szczegół, który sprawia, że kolekcja sukien jest tak wyjątkowa. Jaki? Tradycyjna koronka koniakowska powstaje tylko w dwóch kolorach – białym albo kremowym. Na potrzeby targów w Dubaju i w nawiązaniu do strojów Arabek w Emiratach uheklowano również czarne koronki. Czy zatem koniakowskie dzieła sztuki podbiją serca kolejnych wielbicielek piękna? Jesteśmy przekonani, że tak!
Tydzień śląski na targach Expo w Dubaju trwać będzie między 27 stycznia a 2 lutego 2022. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie zamieszczać będziemy aktualne informacje o wystawie.
Zdjęcia pochodzą ze strony Koronki Koniakowskie