Grembach na kartach książki

Fast Textile 2019
24 października 2019
II Zakręcony Patchwork
24 lutego 2020
Grembach to osiedle robotnicze, które powstało pod koniec XIX wieku w podłódzkiej wsi Widzew i służyło przede wszystkim robotnikom pracującym w nowo powstałej fabryce nici – dzisiejszej ARIADNIE S.A.

Historia Grembachu, jest więc prawie tak długa, jak historia ARIADNY. Nic dziwnego, że osiedle to doczekało się w końcu fachowego, historycznego opracowania.

Pod szyldem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się właśnie książka „Grembach – etnograficzny przewodnik po łódzkim osiedlu”. Z autorkami książki - prof. dr hab. Grażyną Ewą Karpińską i dr Aleksandrą Krupą-Ławrynowicz można się było spotkać 9 grudnia w Domu Kultury Ariadna.

W spotkaniu uczestniczyli obecni i dawni mieszkańcy Grembachu. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi, że w końcu powstała książka, w której można przeczytać o losach ich sąsiadów oraz o miejscu ich dzieciństwa. Goście spotkania chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami zarówno dotyczącymi życia na osiedlu, jak i samej Niciarki, jak nazywano łódzką fabrykę. Opowieści było tak dużo, że być może doczekamy się kolejnej książki na temat tego niezwykle ciekawego kawałka włókienniczej Łodzi.

ARIADNA S.A. Fabryka Nici była jednym ze sponsorów wydania książki „Grembach – etnograficzny przewodnik po łódzkim osiedlu”. W publikacji wykorzystano też zdjęcia z naszego archiwum.

polski